Το Τμήμα Επιστημών Προσχολικής Αγωγής και Εκπαίδευσης του Α.Π.Θ συμμετέχει με επιστημονικό υπεύθυνο τον κ. Αθανάσιο Γρηγοριάδη στο Ευρωπαϊκό Ερευνητικό Πρόγραμμα Στρατηγικές Συμπράξεις ΚΑ3 Erasmus+  και ειδικότερα στο Έργο ERASMUS+ KA3 ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ SWPBS -«Οικοδομώντας Θετικά, Ενταξιακά και Ισότιμα Μαθησιακά Περιβάλλοντα μέσω της Προσέγγισης «Σχολικό Σύστημα Προώθησης Θετικής Συμπεριφοράς». («Building School-Wide Inclusive, Positive and Equitable Learning Environments Through A Systems-Change Approach» – κωδικός Project No 606687-EPP-1-2018-2-CY-EPPKA3-PI-POLICY). Στο έργο το οποίο ξεκίνησε το Μάρτιο του 2019 και έχει τριετή διάρκεια, συμμετέχουν ως συντονίστρια χώρα η Κύπρος και το επιστημονικό ινστιτούτο CARDET, και ως εταίροι η Φιλανδία, η Ελλάδα και η Ρουμανία.